top of page

E4I dla Organizacji Społecznych

Dzięki Executives for Impact  powstaje nowa jakość współpracy międzysektorowej,            przyspiesza zmiana       społeczna i zwiększa się skala wpływu inicjatyw obywatelskich.
1.Na czym będzie polegał proces?
 

Firma, która zgłosi się do pomocy, skieruje do Waszej organizacji wolontariuszy - pracowników o wysokich kompetencjach, managerów lub specjalistów, którzy bazując na wiedzy i doświadczeniu ze struktur biznesowych oraz na swoich kontaktach pomogą rozwiązać kluczowe problemy utrudniające rozwój organizacji. E4I zapewni osobę, która zadba o dobrą łączność i relację między firmą a organizacją. 

2. ​Ile czasu potrwa proces?
 

To zależy od sytuacji i zaangażowania obydwu stron. Zwykle proces trwa od jednego do kilku miesięcy

3. Co muszę zagwarantować aby proces był udany?
 

- Uwagę i obecność zarządu lub dyrekcji na najważniejszych spotkaniach z zespołem wolontariuszy, aby zapewnić decyzyjność i szybkość działania

- JEDNĄ wybraną osobę kontaktową, która będzie operacyjnie odpowiedzialna za koordynację procesu i kontakt z osobami operacyjnymi w firmie

- dostęp do informacji i systemów w organizacji dla wolontariuszy

4. Co muszę zrobić aby moja organizacja mogła wziąć udział w procesie?

Na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń wypracowujemy i ulepszamy model współdziałania na rzecz rozwoju organizacji.


Proces, który proponujemy to:

KROK 1 - DIAGNOZA:
łączny czas zaangażowania ze strony organizacji potrzebny na tę część: 5h
  1. Wypełnienie formularza samooceny organizacji: prosimy, aby jedna osoba z organizacji wypełniła formularz - nie jest on długi, ale warto wypełnić go z namysłem i odpowiedzialnie. Pozwoli on nam zorientować się jakie problemy są kluczowe dla organizacji z jej punktu widzenia. 

  2. Spotkanie z opiekunem - około 2 godzinne spotkanie diagnostyczne, w czasie którego opiekun - przedstawiciel E4I - pozna lepiej organizację i jej problemy, oraz doprecyzuje diagnozę, aby móc zorganizować zespół wolontariuszy o odpowiednich kompetencjach,

  3. Podsumowanie potrzeb - podsumowanie diagnozy przez opiekuna i możliwych kierunków współpracy - z jaką firmą będzie współpracować Twoja organizacja? Jakie problemy są kluczowe do rozwiązania w czasie tej współpracy?

 

KROK 2 - DIALOG:
łączny czas zaangażowania ze strony organizacji to około 1 dzień roboczy
  1. Spotkanie zarządu organizacji z opiekunem z E4I oraz przedstawicielem firmy, która będzie wspierać organizację. To bardzo ważny moment, w którym (po przekazaniu informacji przez opiekuna) przedstawiciel firmy będzie mógł osobiście poznać organizację i zaplanować pracę.  

  2. Przygotowanie zespołu organizacji na współpracę z firmą przez zarząd lub dyrekcję - to ważny etap. Przedstawiciele zarządu lub dyrekcji powinni na spotkaniu przekazać mandat zaufania firmie, opowiedzieć o tym co się będzie działo i odpowiedzieć na pytania i wątpliwości zespołu. 

  3. Spotkanie pracowników organizacji, pośrednika E4I wraz z reprezentantem firmy, który będzie koordynował proces pomocy kompetencyjnej. Na spotkaniu pracownik firmy opowie o tym kto przyjdzie współpracować z organizacją, czego potrzebuje od organizacji i co firma może zaoferować, na czym skupi się w swojej pracy - jest to też czas na wzajemne poznanie.
     

 KROK 3 - DZIAŁANIE:
łączny czas zaangażowania ze strony organizacji potrzebny na tę część: 2 - 3 tygodni do miesiąca 

W tym czasie od fazy planowania i rozpoznawania sytuacji firma wraz z organizacją przechodzą do realizacji ustalonych punktów. Oznacza to czas dużego zaangażowania różnych pracowników - w zależności od potrzeb organizacji i ustalonego planu pracy. Często w organizacjach pojawia się chęć żeby działać natychmiast nad projektami, które w tej chwili są realizowane, warto jednak wykorzystać obecność osób z dużym doświadczeniem do zmiany perspektywy i ponownego zaplanowania działań. Ten czas nie będzie stracony. Jest to jest znakomita okazja do podnoszenia kompetencji zespołu, otrzymania bezpłatnego szkolenia i wsparcia konsultingowego, na które w natłoku zadań organizacje rzadko sobie pozwalają. 

Niezwykle istotną zasadą pracy wolontariuszy w tym etapie jest przejmowanie odpowiedzialności za podejmowanie tylko takich zmian, których wdrożenie zostanie przez organizację zaakceptowane oraz, które można w danej sytuacji faktycznie w konkretnym zakresie wdrożyć. Idea wolontariatu kompetencji nie ma służyć wymyślaniu możliwych propozycji (doradztwu) tylko faktycznemu wdrażaniu ich w życie w określonym czasie. Odpowiedzialność wolontariuszy dotyczy również odpowiedniego przekazania i zakotwiczenia wprowadzanych rozwiązań w organizacji - aby po zakończeniu etapu wsparcia możliwe było dalsze ich wykorzystanie.

KROK 4 - EWALUACJA:
około 2 godzin

Po zakończeniu procesu chcemy prosić zespół Waszej organizacji aby spotkał się z pośrednikiem z E4I i podsumował proces - co zadziałało a co nie - i pomógł nam ulepszyć naszą działalność. 

 5. Czy wraz ze wsparciem wolontariackim moja organizacja może liczyć na wsparcie finansowe?

Wsparcie finansowe nie jest elementem inicjatywy E4I - w ramach wspólnej pracy możemy pomóc wypracować modele biznesowe lub nawiązać kontakty, które pozwalają na dalsze budowanie fundraisingu i bezpieczeństwa finansowego organizacji. Bezpośrednie kontakty, które rodzą się w czasie współpracy - owocują także osobistym zaangażowaniem naszych wolontariuszy w dalsze życie fundacji, co pozwala organizacji rozbudowywać zasięg swojej sieci. 

6. O czym jeszcze warto pamiętać?

  1. Firma, która do Was przyjdzie ceni Waszą pracę i kibicuje temu co robicie - nie warto powoływać się na różnice w kulturze organizacyjnej - tylko stworzyć warunki w których ludzie, a nie organizacje będą mogli ze sobą współpracować i się zaprzyjaźnić. To wymaga dobrego przygotowania zespołu. Pracownicy organizacji często mają dystans do pracowników firm biznesowych ze względu na inne wartości, którymi się kierują. Opiekun E4I będzie pomagał w zmniejszeniu tego dystansu, ale odpowiedzialnością władz organizacji jest dawanie ludziom z firmy mandatu zaufania. 
     

  2. W ramach procesu organizacja i firma są partnerami. Nie tylko organizacja czerpie korzyści z tego procesu - bycie u Was to także przywilej dla firmy: jej pracownicy mają możliwość wykorzystania swoich umiejętności w sposób systemowy i odpowiedzialny. Dzięki temu pracownicy mają szansę poczuć, że ich firma realnie angażuje się w pomoc - wykorzystując swoje najlepsze zasoby - ludzi - w najlepszy możliwy sposób. Dodatkowo wolontariat kompetencyjny w organizacji pozarządowej, która często działa w sposób zwinny i  nieszablonowy pozwala pracownikom firmy na spojrzenie w inny sposób na ich własne problemy zarządcze. 
     

  3. Pamiętajcie, że wszyscy zaangażowani w proces chcą pomóc zwiększać ilość dobra we wszechświecie - dzięki udziałowi w tym programie otwieracie drzwi do łączenia światów, które w innych okolicznościach może pozostałyby zamknięte - warto skorzystać z tej okazji i wspólnie ją świętować na zakończenie współpracy.

Helping Hands_edited.jpg

Zgłoś swoją organizację do procesu w ramach E4I / formularz samooceny

Czy organiacja ma strategię?

Dziękujemy za zgłoszenie ! Skontaktujemy się z tobą wkrótce.

bottom of page